Nigeria: Rozwijamy talenty!

Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem.

Nasz obóz wakacyjny jest wyjątkowy pod wieloma względami. Między innymi dzięki części dnia, którą poświęcamy na rozwijanie talentów. Prowadzimy aż 18 różnych warsztatów, w których dzieci i młodzież uczą się bardzo praktycznych i kreatywnych umiejętności. W Polsce z pewnością nie wpadłabym na to, aby uczyć niektórych z nich, tymczasem tutaj wiele z tych prostych rzeczy, które my zwyczajnie kupujemy gotowe w sklepie, ludzie robią własnoręcznie, w bardzo małych rodzinnych „firmach”.

Shoemaking (robienie butów)

To jeden z najbardziej praktycznych warsztatów. Uczestnicy obozu uczą się od początku do końca jak wykonać buty. Począwszy od zwykłych „japonek”, które są tu najbardziej popularnym i praktycznym obuwiem, poprzez sandały, aż po pełne, eleganckie buty. Obuwie, które powstaje jest piękne w swojej prostocie i bardzo wygodne, o czym osobiście mogę zaświadczyć! :)

Tayloring (krawiectwo)

Prawie każdy strój w Nigerii jest szyty na miarę. Na targu nie można spotkać zbyt wielu gotowych ubrań, jest za to cała masa pięknie zdobionych materiałów o przeróżnych wzorach i kolorach. Po zakupie trzeba je oczywiście oddać komuś do uszycia, dlatego krawiectwo jest tutaj na wagę złota. Na szczęście, w przeciwieństwie do Polski, w Nigerii cena za uszycie ubrania jest bardzo niska, dlatego prawie każdego na to stać. Przykładowo za parę spodni zapłaciłyśmy zaledwie 1000 naira (20 złotych).

Phone repair (naprawa telefonów)

Ten warsztat był dla mnie jednym z najbardziej zaskakujących. Nie wiem jak Wy, ale ja nigdy nie wpadłabym na to, aby uczyć takiego talentu. My po prostu oddajemy zepsuty telefon do serwisu (albo wyrzucamy). Tymczasem tutaj telefony, które psują się zresztą bardzo często, są naprawiane w małych punktach lub po prostu przez prywatne osoby, które wiedzą jak to zrobić.

Soapmaking (robienie mydła)

Szczerze mówiąc nie wiem jak to lepiej przetłumaczyć, żeby nie zabrzmiało zbyt śmiesznie :). Pomimo zabawnej dla nas nazwy, jest to kolejna bardzo praktyczna umiejętność. To niesamowite, że nawet mydło czy krem jest tu najczęściej robiony domowymi sposobami.

To tylko niektóre z warsztatów, które prowadzimy. Poza bardzo praktycznymi, są także warsztaty kreatywne i kulturalne takie jak taniec, muzyka czy teatr, które niezwykle rozwijają osobowość. Te właśnie są szczególnie ważne. My w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w każdym większym mieście aż roi się od szkół tańca, warsztatów teatralnych czy muzycznych. Nawet w najmniejszej wiosce jest Ośrodek Kultury, gdzie młodzież może rozwijać powyższe umiejętności. Tymczasem tutaj nikt nigdy nie słyszał o żadnej szkole tańca. Ten właśnie obszar jest prowadzony przez nasz polski zespół, we współpracy z miejscowymi animatorami. Klaudia jest odpowiedzialna za zajęcie muzyczne, Piotrek za warsztaty teatralne, a ja za taniec.

Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak ważny jest czas, który poświęcamy na rozwijanie talentów, aż do momentu wyjazdu do Akure na spotkanie Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, gdzie dorośli już uczestnicy ubiegłych salezjańskich obozów wakacyjnych opowiadali o swoim doświadczeniu. Jeden z nich podczas obozu nauczył się robić buty. Dzisiaj należy do czołówki najlepszych szewców w całym kraju, a jego buty są jednymi z najdroższych. Uświadomiło nam to, że zaledwie półtorej godziny dziennie, podczas miesięcznego obozu, może naprawdę pomóc w odkryciu i rozwinięciu talentu, co ma później wpływ na całe życie.

Tak więc możemy być pewni, że w tak zwyczajny sposób głosiliśmy Słowo Boże, poprzez odkrywanie i rozwijanie talentów. Nie tylko my, ale każdy, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do naszego wyjazdu tutaj i umożliwił nam tę niezwykłą misję pomnażania talentów.

Asia & Monia
Nigeria, Ibadan