Afrykańska szkoła – przełamany stereotyp

W Ziway oprócz collegu i przychodni siostry prowadzą również szkołę podstawowa i liceum.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam szkole byłam zszokowana. Budynek i wnętrza przypominają raczej szkolę amerykańską. Zadbane i wyposażone klasy, osobny pokój pedagogiczny, gdzie znajdują się wyłącznie pomoce dydaktyczne. Nawet nauczyciele żartowali,że jak pokaże zdjęcia nikt mi nie uwierzy,ze to etiopska szkoła. Mnie najbardziej zachwyciło  laboratorium chemiczne, gdzie przez jakiś czas pracowałam. Było tam praktycznie wszystko. Przez jakiś czas prowadziłam tam inwentaryzacje sprzętu laboratoryjnego i  tłumaczyłam nazwy preparatów mikroskopowych.

Bardzo cieszy to,ze dzieci maja możliwość nauki w tak pięknej szkole. Raduje,ze są tacy ludzie, którzy ofiarowują , potrafią się dzielić , bez których pomocy szkoła by nie powstała.

Szkoła została ufundowana przez hiszpańskich i włoskich darczyńców i istnieje już około 10 lat. Zajęcia rozpoczynają się rano i trwają do 13 (etiopskiej 7.00) następnie wszyscy wracają do domu na obiad. Po przerwie zajęcia są kontynuowane.Popołudniowe zajęcia to także kolka plastyczne czy teatralne.Miałam również okazje uczestniczyć w kolko tanecznym, gdzie uczniowie uczyli mnie etiopskiego tańca.

Program nauczania w Etiopii jest na wysokim poziomie. Podręczniki szkole  zawierają obszerny materiał nauczania. Uczniowie mają problem z przyswojeniem dużej ilości wiedzy. Ogromna trudnością jest także  język.Począwszy od pierwszej klasy liceum nauka odbywa się w języku angielskim, czasem jest to zbyt wcześnie na dokładnie zrozumienie zajęć.

Początki w nowym miejscu, były trudne,zwłaszcza,że w tak pięknej szkole nie widziałam pracy dla siebie. Czasem trudno odnaleźć się w sytuacji, kiedy wydaje Ci się,ze nie robisz za wiele. To doświadczenie nauczyło mnie jednak,ze nie tylko praca jest najważniejsza i tez nie to, jak wiele zrobimy ale przed wszystkim ludzie, kształtowanie relacji.Czas poświęcony im, współpraca,dzielenie doświadczeniami, poznawanie się, odkrywanie w nich piękna i wchodzenie w ich świat jest czymś niezastąpionym.

Bycie wiernym w rzeczach małych i czynienie ich z radością przynosi wielkie owoce.

Aleksandra