Mensaje para hoy!
Któregoś dnia Jacek wpadł do naszego warsztatowego magazynu i zakomunikował, że ma pomysł polegający na wlepianiu do ramki różnych cytatów. I przyznam, że w toku obowiązków odniosłem się do tego trochę sceptycznie. Po chwili jednak byliśmy zgodni co do tego, że warto. Doszliśmy też do wniosku, iż oprócz fragmentów ewangelii, mogą się tam znaleźć sentencje z poza, lecz przekazujące jakąś mądrość.
Już następnego dnia przystąpiliśmy do działania. Duża kartka papieru w niej cztery nacięcia i gotowe. Postanowiliśmy, że co drugi dzień w naszej ramce zawiśnie nowa wiadomość. Miejsca długo nie trzeba było szukać. Idealnie do tego nadawała się ściana przy której stoi dystrybutor wody. Tam właśnie chłopaki robią sobie mikro przerwy, a przy okazji mają chwilkę na przeczytanie wiadomości. Całe to zamieszanie spodobało się chłopakom. I myślę tak dlatego, że gdy tylko ktoś z nas zwlekał z terminowym wklejeniem kolejnej wiadomości, to już mieliśmy wizyty chłopaków, którzy dopominali się kolejnego „mensaje”.
Sporo więc mądrych i prostych maksym zawisło, ale jedno zdanie wywołało u chłopaków nie małe poruszenie. Więc przy okazji popijania wody, uczniowie komentowali między sobą to co mogli przeczytać :
Hay gente tan pobre en el mundo, que lo unico
que tienen es dinero.
Są ludzie tak biedni na świecie, że jedyne co posiadają to pieniądze.
I tego razu komentarze wypowiadane między sobą nie wystarczyły i padły pytania w naszym kierunku. Najczęstsze z nich : jak człowiek mający pieniądze może być biedny?. Bo rzecz w tym tłumaczyliśmy, że w tym przykładzie nie idzie o biedotę materialną, lecz wewnętrzną i duchową. To nie docierało, więc dalej pytał Wilber, ale jak to?. Tłumacząc mówiliśmy, że gdy naszym celem będzie tylko zdobycie pieniędzy a zaniechamy rozwoju naszych wartości, może się okazać że pieniądze nic nam nie dają. A przecież nie są po to, żeby były, tylko po to, żeby nam coś dały. Bo jak uczciwie i ciężko pracujemy, to i znajdą się pieniądze – w tym przypadku nie grozi nam ubóstwo, ani to materialne ani to dotyczące wartości. I na koniec przytoczę często powtarzane słowa mojej Babci, proste ale wymowne „bez pracy nie ma kołaczy”.
Szymon Kieczka
Majes, Peru