0%
Zebrano: zł cel: 77000 zł

Aparat USG do na oddział położniczy w Ghanie

Pomóżmy w zakupie nowego aparatu USG, który pomoże zapewnić opiekę właściwą przyszłym mamom i ich nienarodzonym jeszcze dzieciom.

Klinika i Dom Położniczy Św. Józefa prowadzony przez Siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego  znajduje się w Kwahu-Tafo (Ghana). Jest to największy ośrodek zdrowia w okolicy, z wyjątkiem szpitala rządowego w stolicy dystryktu. Jej głównym celem jest zapewnienie jak najwyższej jakości opieki nad pacjentem, dostosowanej do potrzeb społeczności, w dbałości o godność każdego człowieka. W szczególności kieruje swoją działalność do ubogich, zaniedbanych i zmarginalizowanych członków społeczeństwa. Siostry wraz personelem szpitala nie tylko udzielają pomocy medycznej, ale i przywracają godność, a poprzez szereg działań o charakterze prewencyjno-edukacyjnym wspierają pacjentów w podjęciu świadomej odpowiedzialności za ich własne zdrowie.

Ważną część kliniki stanowią oddziały świadczące pomoc kobietom ciężarnym – oddział położniczy, oddział prenatalny (pomagający kobietom przez cały okres ciąży) i poporodowy. Tam właśnie pracuje polska misjonarka siostra Dorota, która prosiła nas o wsparcie.

Opieka prenatalna od początku trwania ciąży, która jest standardem w Polsce, niestety nie jest oczywistością w Ghanie. W ciągu ostatnich 5 lat tylko 40% pacjentek zgłosiło się w pierwszym trymestrze ciąży, a ok. 20% kobiet rodzących w ogóle nie zgłaszało się do lekarza przed rozwiązaniem. Aby zmienić ten stan rzeczy przy szpitalu funkcjonowała szkoła rodzenia. W przypadku pacjentek objętych opieką prenatalną, które przychodzą na konsultacje lekarskie w trakcie trwania ciąży niezwykle istotne jest regularne badanie USG. Co miesiąc na badania zgłasza się od 80 do 100 pacjentek, do tego dodatkowe badania w nagłych wypadkach lub tuż przed porodem. W szpitalu jest stary aparat do usg, który siostry dostały kilka lat temu już wówczas mocno zużyty, aktualnie po raz kolejny jest w naprawie.

Pomóżmy w zakupie nowego aparatu, który pomoże zapewnić opiekę właściwą przyszłym mamom i ich nienarodzonym jeszcze dzieciom.