100%
Zebrano: 51600 zł cel: 51600 zł

Wykonanie instalacji elektrycznej w Bangladeszu

Kolejnym krokiem w ukończeniu Centrum jest wykonanie instalacji elektrycznej w całym budynku. Po raz kolejny potrzebujemy Waszej pomocy!

Projekt jest kontynuacją projektu realizowanego w ubiegłym roku – budowa skrzydła szkoły i Centrum Młodzieżowego Joypurhat.

Bangladesz jest jednym z najbiedniejszych, najgęściej zaludnionych i najmniej rozwiniętych państw świata. Bangladesz położony jest w Azji Południowej, z zachodu, wschodu i północy graniczy z Indiami, a na południowym wschodzie z Birmą. Bangladesz położony jest w delcie rzeki Brahmaputra – Jamuna (Ganges) dlatego praktycznie każdego roku, w porze deszczowej (maj, czerwiec, lipiec, sierpień) mają miejsce ogromne powodzie. W czasie pory deszczowej 40% powierzchni tego kraju znajduje się pod wodą. Bangladesz to typowo rolnicze państwo, które nastawione jest głównie na produkcję ryżu.

Bangladesz należy do najgęściej zaludnionych i jednocześnie najsłabiej zurbanizowanych krajów świata, to jedno z biedniejszych państw w Azji, w którym mieszkańcy borykają się z ogromnymi trudnościami. Opieka zdrowotna i niedożywienie to poważny problem, który dotyka wielu ludzi, zwłaszcza tych mieszkających na wioskach. Spora część ludności nie ma dostępu do elektryczności. W wielu miejscach ograniczony jest dostęp do wody pitnej, ogromny procent mieszkańców Bangladeszu żyje w skrajnej biedzie. Państwo boryka się z dużą korupcją i słabą edukacją, co najbardziej uderza w młodych ludzi. Ze względu na brak perspektyw młodzi ludzie narażeni są na wiele niebezpieczeństw takich jak: żebranie, przynależność do różnych gangów i grup terrorystycznych, przemoc seksualna, czy wchodzenie w związki małżeńskie w wieku dziecięcym.

Na chwilę obecną w parafii pracuje 2 kapłanów, jeden z Wietnamu, a drugi z Polski. Do parafii należy 17 wiosek. Najdalej oddalona wioska zamieszkana przez katolików, w której znajduje się mała gliniana kaplica jest położona ok. 60 kilometrów od kościoła parafialnego. Parafia liczy 750 wiernych, większość parafian wywodzi się z ludności plemiennej, która do tej pory nie miała styczności z chrześcijaństwem, dlatego pierwszym zadaniem, które wyznaczył przed salezjanami biskup, to ewangelizacja i edukacja tej ludności.

Młodym ludziom brakuje nadziei na poprawę swojego losu. Czują się zagubieni, nie potrafią odnaleźć się w systemie niesprawiedliwości, korupcji, wyzysku i często wybierają złą drogę, aby przetrwać. Widząc ten problem, w 2018 roku została rozpoczęta budowa centrum młodzieżowego.

W Joypurhat/Khonjonpur pracę rozpoczęły się 1,5 roku temu, od otwarcia prowizorycznego internatu dla chłopców w wieku 15-17 lat. W internacie prowadzona jest codzienna popołudniowa szkoła dla 40 dzieci z pobliskich slumsów (większość mieszkających tam ludzi to chrześcijanie), a od stycznia tego roku przedszkole i szkoła podstawowa. Od początku obecności Salezjanów w Joypurhat prowadzone jest Oratorium. Obecnie w spotkaniach uczestniczy około 200 dzieci i młodzieży. Niektóre z tych dzieci są objęte programem dożywianiem. Dla uczestników prowadzone są kursy tańca, lekcje gry na instrumentach muzycznych itp.
Największym obecnie problemem  jest brak miejsca na prowadzenie tych dzieł. Zajęcia dla dzieci ze slumsów odbywają się na trawniku pod drzewami. Najtrudniejszy czas, to pora deszczowa, wtedy z braku miejsca na przeprowadzenie zajęć, lekcje są odwoływane. Zajęcia szkolne odbywają się w małym pomieszczeniu, w którym wcześniej był magazyny.
W Centrum świętego Jana Pawła II będą znajdowały się klasy, salki na spotkania, kursy i zajęcia formacyjne. Dzięki temu Salezjanie będą mogli w jeszcze lepszy sposób służyć tym, do których zostali powołani. Na chwilę obecną budynek jest w trakcie budowy. W całym budynku przewidziany jest parter i dwa piętra.

Dzięki Waszej pomocy udało się wybudować w stanie surowym 2 piętra.

Budowa centrum młodzieżowego/szkoły rozpoczęła się 18.04.2018 od uroczystego poświecenia i zalania fundamentów. 24.07.2018 została wykończona konstrukcja parteru i została zalana pierwsza płyta. 19.08 2018 została wykończona konstrukcja pierwszego piętra i zalana 2 płyta. 10.10.2018 została wykonana konstrukcja drugiego piętra i zalana 3 płyta.

Budynek nie jest jeszcze ukończony, nie ma toalet ani elektryczności, ale ze względu na sytuację jaka jest na misji, na parterze tego niewykończonego budynku, rozpoczęły się już zajęcia dla przedszkolaków.

Kolejnym krokiem w ukończeniu Centrum jest wykonanie instalacji w całym budynku, dlatego bardzo prosimy o pomoc w dofinansowaniu tego projektu.

 

 

 

 

POMÓŻMY I TYM RAZEM!