Made in China

Kolejne spotkanie w Wioskach Świata z cyklu „Wielkie Wyprawy” za nami. Tym razem niepowtarzalna okazała się możliwość posłuchania opowieści o Chinach Południowych pod hasłem: „Ludy pośród wzgórz – podróż do Guangxi i Guizhou”.

Gościem była Anna Kryszczak – podróżniczka, przewodnik, pilot wycieczek. Od kilku lat zafascynowana kulturą i językiem chińskim. Nie po pierwszy raz opowiadała o dalekich podróżach i niezwykłych przygodach.

Barwnie, interesująco i z humorem – tak można by opisać przebieg spotkania. Tradycyjny strój jednego z ludów chińskich, który Anna miała na sobie nie pozwalał na oderwanie oczu, stał się  doskonałym uzupełnieniem całości. Do tego możliwość obejrzenia, dotknięcia, a nawet przymierzenia niektórych rekwizytów. Kapelusze, muszelki, biżuteria, grzebień z rogu bawolego, bawełna, wachlarz, instrumenty muzyczne czy tzw. kamień „boczkowy” to coś czego nie zobaczymy i nie doświadczymy na każdym spotkaniu.

Prelegentkę Chiny oczarowywały miesiąc. W towarzystwie męża i koleżanki. Wszystko było wyjątkowe, nawet pogoda, która pomimo pory suchej obdarowywała ich deszczem, niemal codziennie. Spali w hostelach, korzystali z couchsurfing’u. Jedli to co miejscowi i często byli zapraszani na posiłek do domów rodzinnych. Oczywiście nikt nie chciał za to pieniędzy. Dzięki temu, że Ania mówi po chińsku łatwiej im było nawiązać bliższe znajomości z mieszkańcami wiosek, gdzie rzadko kto mówi po angielsku. Z niektórymi utrzymują kontakt do dziś.

W południowej części Chin wciąż są miejsca gdzie biały człowiek jest wielką atrakcją. Ania często była zaczepiana i proszona o wspólne zdjęcie. Sama przyznaje, że czasem czuła się jak małpka w zoo.

Dowodem pięknych opowieści były liczne zdjęcia i filmiki z podróży. Po jednej stronie piękne krajobrazy, górzyste tereny, zamglone wioski, pola ryżowe, niespotykane zwierzęta i rośliny, po drugiej wielkie miasta, ogromne wieżowce, zatłoczone ulice. To właśnie te kontrasty tworzą klimat Chin.

To dzięki Ani każdy obecny na sobotnim spotkaniu mógł poczuć ten klimat na własnej skórze.

Chętnych zgłębiania wiedzy na temat podróży Ani Kryszczak odsyłamy na jej oficjalną stronę: www.annakryszczak.wix.com/przewodnik

Tymczasem zapraszamy na 20 lutego na kolejne spotkanie z cyklu „Wielkie Wyprawy. Gościem spotkania będzie Jakub Zygmunt, a tematem przewodnim Białoruś.

Czekamy na Ciebie!