Insha Allah – Krew Męczenników

Przyszedł czas na ostatnią w tym sezonie Wielką Wyprawę!

„Daher był członkiem ISIS, gdzie przeszedł szkolenie ideologiczne i wojskowe. Pochodził z Hujedza koło Tikritu,. Tam został zwerbowany przez ISIS jak większość młodych sunnitów. Został schwytany przez irackie siły bezpieczeństwa w Kirkuku, gdzie pracuje wiele uśpionych komórek ISIS.
Daher był członkiem jednego z sunnickich plemion z pogranicza iracko-syryjskiego, które bezwzględnie popierają ISIS i w dużej mierze stanowią zaplecze dla działań ISIS i stanowią o jego sukcesie, dzięki poparciu lokalnych przywódców. Daher zdecydował się na współpracę z iracką policją, pomagając jej w tropieniu uśpionych komórek ISIS.”

Zapraszamy 12 grudnia o godz. 18:00 do Wiosek Świata przy ul. Tynieckiej 39 na spotkanie filmowe poświęcone sytuacji syryjskim i irackim chrześcijanom. Naszym gościem będzie dziennikarz, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych – Maciej Grabysa. Współautorami filmu są: Witold Gadowski oraz Michał Król.

W sobotni wieczór będą zaprezentowane fragmenty filmu dokumentalnego pt. „Insha Allah – Krew męczenników”. Dokument ten ukazuje Państwo Islamskie z punktu widzenia wszystkich grup prześladowanych ze strony dżihadystów. Dziennikarzom udało się zebrać świadectwa chrześcijan z Mosulu i Doliny Niniwy, Jazydów z okolic Sinjar, Asyryjczyków z terenów północnej Syrii, oddziałów Peshmergów, którzy jako jedyna lądowa formacja zbrojna stawiają opór Państwu Islamskiemu. Udało się porozmawiać również z członkami państwa Islamskiego, schwytanymi przez iracką policję.

Od 2013 Michał Król i Maciej Grabysa zajmują się problematyką prześladowań syryjskich i irackich chrześcijan; w tym celu realizowali reportaże na pograniczu Libanu i Syrii, w irackim Kurdystanie i na pograniczu Turcji i Syrii. Film został zrealizowany w ramach projektu „Prześladowani – Zapomniani”.

Poniżej przedsmak spotkania: zwiastun filmu „Insha Allah – Krew Męczenników”

Na spotkanie wstęp wolny. Do zobaczenia!

MIEJSCE: Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej

CZAS: 12 grudnia, 2015, godz. 18:00

 Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.