Sudan Południowy: Wielka wyprawa

8 sierpnia na terenie Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata odbyło się spotkanie z cyklu Wielkie Wyprawy. Tym razem przybyli Goście mieli okazję posłuchać opowieści o Sudanie Południowym.

Anna Nowicka, która przez rok pracowała jako wolontariusz w szkole salezjańskiej w  mieście Wau w Sudanie Południowym podzieliła się ze słuchaczami swoim doświadczeniem i przeżyciami.

Kraj leżący w środkowo-wschodniej Afryce ze stolicą w Dżubie jest bardzo młodym państwem. Swoją niepodległość obywatele świętują dopiero od  9 lipca 2011 roku. Państwo zamieszkuje około 60 grup etnicznym, z których największą jest plemię Dinka. Obecnie językiem urzędowym jest język angielski, natomiast do 2011 roku był to język arabski.

Uczestnicy spotkania po wysłuchaniu hymnu odśpiewanego przez uczniów szkoły podstawowej w Wau, zostali zabrani w krótką podróż po nowym, aczkolwiek niezwykłym miejscu. Miejsce magiczne, lecz cały czas borykające się z wieloma, ciężkimi do przezwyciężenia, problemami.

Prelegentka spotkania, Ania Nowicka, przybliżyła słuchaczom przede wszystkim zasady jakie panują w sudańskich szkołach oraz niedogodności  z jakimi zmuszeni są zmagać się zarówno dzieci, młodzież jak i  dorośli w tym afrykańskim państwie.

Wszystkie spotkania odbywające się w ramach projektu Wielkie Wyprawy mają za zadanie uwrażliwić Odbiorców na istniejące w dzisiejszych  czasach problemy, uświadamiać skalę konfliktów krajów Globalnego Południa i zachęcać do refleksji w zakresie zaangażowania w pomoc na rzecz ludzi ubogich w krajach afrykańskich.

Na kolejne wydarzenie z cyklu zapraszamy 12 września o godzinie 18:00 do Wiosek Świata.

Do zobaczenia!

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.