Sudan Południowy: Smak wolności

Wszyscy chętni pierwsze sierpniowe Wielkie Wyprawy, które odbędzie się 8 sierpnia o godzinie 18:00 w Wioskach Świata spędzą w rozgrzewającej afrykańskiej atmosferze, a konkretnie w klimacie Sudanu Południowego.  Pachnący nowością i dumą mieszkańców Sudan Południowy, jak żadne inne miejsce uczy pokory i cierpliwości. Jako najmłodsze dziecko wspólnoty międzynarodowej uczy też dziecięcej radości i prostoty życia codziennego za nic mając „światowe” trendy i style.

Sudan nieodłącznie kojarzy się z wielbłądami, daktylami i bezkresną pustynią. Ale czy to naprawdę tylko tyle? Otóż, nic bardziej mylnego. Udowodni to Anna Nowicka, wolontariuszka misyjna Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu. W 2013/2014 roku pracująca w szkole podstawowej w Wau, drugim co do wielkości mieście Sudanu Południowego. Rok spędzony w tym kraju sprawił, że zaczęła rozwijać swoje zainteresowania związane z edukacją globalną i pomocą rozwojową.

Pewnego dnia słysząc po raz pierwszy nazwę „Sudan Południowy” zastanowiło ją czy ten przymiotnik rzeczywiście tak wiele zmienia. Okazało się, że tak. „Południowy” zmienia wszystko – klimat, religię, wygląd ludzi i ich wspomnienia z przeszłości. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze cztery lata temu tak różny obszar stanowił jeden kraj. Dzisiaj Sudan Południowy zmusza przybysza do refleksji nad wartością pokoju – fundamentu pod budowę każdego państwa.

Zapraszamy na dawkę kulturalnego orzeźwienia 8 sierpnia w Wioskach Świata – Parku Edukacji Globalnej przy ul. Tynieckiej 39. Start o godzinie 18.00.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.