Nepal: Od Kangchenjungi po Dhaulagiri

W wakacje nie zapominamy o Wielkich Wyprawach, a wręcz z jeszcze większą energią ruszamy z kolejnymi spotkaniami.

Już w najbliższą sobotę 25. lipca zapraszamy o godzinie 18:00 do Wiosek Świata przy ulicy Tynieckiej 39 w Krakowie na pokaz dotyczący przekroju przez 17 wypraw do Nepalu. Poczynając od treku do bazy pod Everestem w 2007 roku do zamieszkania i pracy z nepalską rodziną przez kilka miesięcy w 2008 roku, a także prowadzenia zorganizowanych wspinaczek po dzień dzisiejszy w Himalajach.

Himalajów nikomu nie trzeba przedstawiać, ale nie każdy wie jak wielu zmian są one świadkami: bardzo szybko “cofającego się” największego himalajskiego lodowca Ngozumpy, wylania jeziora Imja Tsho na wysokości 5 tyś.m.n.p.m, lawin będących skutkiem niekontrolowanego ocieplenia klimatu, zaskakującej komercjalizacji regionu, czyli kafejek internetowych na ponad 5 tyś. m.n.p.m. czy władzy pieniądza w dolinach, gdzie stopień serdeczności nierzadko uzależniony jest ilości gotówki w kieszeni.

Wśród pokazywanych materiałów będzie okazja uzyskania wielu cennych informacji i wskazówek. Nie zabraknie informacji  jak zorganizować sobie wyjazd do Nepalu, czego się wystrzegać, gdzie, co i za ile kupić czy zjeść. Częścią prelekcji będzie opowieść o tym jak duży wpływ ma zmieniająca się sytuacja gospodarcza i polityczna Nepalu na lokalną ludność oraz turystykę. Będzie okazja usłyszenia opisu aktualnych wydarzeń i relacji po tragicznym trzęsieniu ziemi z przełomu kwietnia i maja bieżącego roku, gdzie miał okazję przebywać nasz prelegent, Marcin Mentel.

Całe jego życie stało się jedną wielką przygodą. W wieku 21 lat ukończył podróż dookoła świata. Od tego momentu jak sam mówi żyje od podróży do wyprawy. Jest prelegentem licznych festiwali podróżniczych, pilotem i autorem wypraw do Nepalu, Kaukazu, a nawet Amazonii. Ponadto, uczestnik i osoba przewodnicząca wyprawom w Himalaje, Alpy, na tereny Kaukazu i Amazonii. Co najmniej kilka miesięcy w roku poświęca na wyjazdy wyruszając wszędzie tam gdzie jest to tylko możliwe.

Już dziś serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.