I świat staje się… wyraźniejszy…

Edukacja w Sudanie Południowym jest trudnym wyzwaniem i wymaga ogromnego nakladnu pracy juz od podstaw.
Na poczatku wszelkie niedoskonalosci w nauczaniu wydaja Ci sie oczywiste. Brak warunkow do nauki, liczne klasy, niewyszkolona kadra nauczycieli. To na poczatku uderza Ciebie ze zwiekszona sila. Potem, kiedy jednak sam zaczynasz uczyc i obserwowac z bliska uczniow i nauczycieli, powoli rozjasnia Ci sie dlaczego tak jest. Dlaczego nauczyciele nie podchodza z zapalem do pracy? Dlaczego sa przewaznie leniwi? Dlaczego uczniowie nie uwazaja na zajeciach? Dlaczego nie potrafia sie skoncentrowac? Dlaczego nie pisza notatek?

Czestym powodem takiego zachowania jest brak zaspokojenia podstawowej potrzeby jaka jest jedzenie. Jesli jestes glodny nie masz energii do pracy, ciezko skupic Ci sie na zajeciach. Ostatnio rowniez podczas badan optometrycznych uswiadomilam sobie,ze wady widzenia rowniez utrudniaja nauke uczniom. Skoro nie widze nie pisze.

W czasie tego semestru uczniowie klas 8, 7 i 6 oraz kadra nauczycielska Saint Joseph School mieli szanse przebadac wzrok. Wiekszosc uczniow miala problemy z odczytywanie z tablicy. Nauczyciele zas narzekali na broblem z czytaniem z bliska.

Dzieki ogromnej pomocy prof. inz Marka Zajaca z Politechniki Wroclawskiej, ktory jest inicjatorem calego projektu oraz zalozycielem fundacji ,, Wzrok ubogim” udalo sie wykonac i dostarczyc (jak do tej pory) 30 okularow dla uczniow i nauczycieli. Czesc z nich otrzyma okulary w pozniejszym terminie.

Otrzymanie okularow wywolalo na ich twarzach szczery i pelen wdziecznosci usmiech. Byli szczesliwi, ze teraz moga zobaczyc swiat lepiej, wyrazniej…