Serca Orawian w łączności z potrzebującymi, czyli Orawa Dzieciom Afryki 2013

Ziemia orawska już po raz dwunasty powitała wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego MŁODZI ŚWIATU. Niedzielny, czerwcowy poranek przywitał wszystkich rześkim powietrzem i mimo, iż prognozy nie były optymistyczne, a deszcz mógł pojawić się w każdej chwili, wolontariusze ochoczo wzięli się do pracy nad przygotowaniem festynu na stadionie sportowym w Jabłonce. Kilkunastu wolontariuszy od wczesnych godzin porannych kwestowało w dziewięciu wspólnotach parafialnych na Orawie, spotykając się z ogromną życzliwością i hojnością wśród wiernych. W tym roku gościliśmy w: Jabłonce, Jabłonce- Borach, Podwilku, Piekielniku, Lipnicy Małej, Lipnicy Wielkiej, Chyżnem, Podsarniu oraz Zubrzycy Górnej.

O godzinie 14:00 na stadionie sportowym w Jabłonce rozpoczął się rodzinny festyn pełen muzycznych, artystycznych i kulinarnych atrakcji. Jako pierwszy wystąpił zespół ludowy Małe Podhale, który już po raz dwunasty swoim występem uświetnił akcję Orawa Dzieciom Afryki. Podczas występu rodowitego Kongijczyka Ricky’ego Liona ze sceny popłynęła prawdziwie afrykańska energia, zaś publiczność mogła choć na moment przenieść się na Czarny Ląd. Następnie do Afryki poszybowały setki kolorowych balonów, będących wyrazem radości oraz znakiem łączności z dziećmi w Zambii i Bangladeszu, dla których została zorganizowana tegoroczna akcja.

Istotnym elementem programu podczas każdej akcji Orawa Dzieciom Afryki jest aukcja eksponatów przywiezionych z krajów misyjnych. Podczas tegorocznej akcji zakres eksponatów został poszerzony m.in. o piłkę z autografami piłkarzy Wisły Kraków z dołączonym certyfikatem czy książki Jerzego Stuhra wraz z autografami autora. W tym roku również nie zabrakło ludzi dobrej woli, którzy wylicytowali te prawdziwe perełki.

Najmłodszych uczestników festynu w świat sztuki zabrała grupa Teatru Art-Re, która przedstawiła bajkę Dwie Dorotki. Nieco później miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zatytułowanego: Flaga przyjaźni polsko-afrykańskiej. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni i otrzymali wyróżnienia. Na prawdziwych smakoszy kuchni czekały przysmaki rodem z Czarnego Lądu. Nie zabrakło również tradycyjnych potraw orawskich. Podczas koncertu finałowego ze sceny dało się usłyszeć energetyczne rytmy, a to za sprawą zespołu NEW DAY, który swymi kompozycjami pobudził wszystkich do tańca.

Serca ludzi Orawy po raz dwunasty złączyły się we wspólnotę, która swym działaniem obejmie potrzebujących w Zambii i Bangladeszu. Orawa Dzieciom Afryki 2013 już za nami. Za jakiś czas w sercach pozostaną tylko strzępki wspomnień z niedzielnego świętowania. Jednak na zawsze widoczne będzie to, czego razem dokonaliśmy, dając uśmiech tym najbardziej potrzebującym, bo… RAZEM możemy WIĘCEJ!

Łączna kwota zebrana podczas tegorocznej akcji Orawa Dzieciom Afryki wynosi 56 919,70 zł 138,00 € oraz 10,58 $. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane na wyposażenie i pomoc w działalności Centrum Młodzieżowego DON BOSCO w Kabwe, w Zambii oraz wsparcie budowy pomieszczenia pełniącego jednocześnie rolę szkoły podstawowej i kaplicy w Lokhikul, w Bangladeszu.