Wieczorny gość

Zaskoczył nas, jak wjeżdżaliśmy do warsztatu po powrocie z sektora. Jeździmy tam co poniedziałek wraz z Księdzem Rene. Wieczorna projekcja filmu ewangelizacyjnego, Msza Święta i powrót do układającego się do snu CEO. Wprawdzie zwykle jest dopiero 21.00, ale po całym dniu pracy w warsztacie chłopaki zwykle leżą już w łóżkach, aby nabrać siły na kolejny dzień, który zaczyna się bardzo wcześnie.

Tym razem jednak w domu przywitał nas ON – Senor de los Milagros! Chrystus na Krzyżu wraz z Maryją i Janem. Zdążyliśmy poznać ten JEGO wizerunek już dość dobrze. Wszak październik trwa już od dobrych dwóch tygodni. A w Peru październik to miesiąc fioletowy – poświęcony kultowi właśnie tego imienia Chrystusa.

Najpierw pojawił się w kościele parafialnym na Pedregal, gdzie co niedzielę chodzimy na Mszę Świętą. Ale wtedy jeszcze nie przykuł tak naszej uwagi, gdyż przywykliśmy do częstych zmian ołtarza bocznego w tutejszym kościele.

Dopiero, gdy pojechaliśmy do Arequipy zaczęły nas zastanawiać fioletowe stroje z białym sznurem, w których wielu mieszkańców chodziło po mieście. Okazało się, że to właśnie na znak tego, że mamy październik – miesiąc PANA OD CUDÓW. Wtedy na dobre zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest to święto dla Peruwiańczyków.

A teraz przyjechał do naszego warsztatu. Wizerunek Chrystusa namalowany w czasach kolonializmu przez jednego z niewolników z Angolii na najzwyklejszej ścianie. Choć został namalowany w tak trudnych okolicznościach, to dla naszych niewprawnych oczu wcale nie przypominał dzieła prostego człowieka. Ale nie poziom artystyczny czyni ten obraz wyjątkowym. Peruwiańczycy czczą go od czasu potężnego trzęsienia ziemi, w którym zostało zniszczonych mnóstwo zabudowań, ale ten kawałek muru z malowidłem niewolnika ocalał.

Od tego dnia reprodukcja obrazu ulicami Limy w wielkiej procesji. W bardzo wolnym tempie, przez  około pół godziny przemierzając odległość jednego bloku. U nas pewnie nie będzie aż tak wielkich obchodów, ale prawdopodobnie aż do 28 października, kiedy oficjalnie obchodzone jest święto Senor de los Milagros, będziemy jeszcze mieć wiele okazji, aby modlić się przed tym wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego. Już dziś chłopaki zaproponowali, aby jeszcze w tym tygodniu pójść na jedną z Mszy Świętych związanych z obchodami tego święta!

Jacek