Świąteczna Czekolada

Peruwiańskim zwyczajem jest popijanie w okresie bożonarodzeniowym gorącej czekolady

w towarzystwie ciasta drożdżowego z bakaliami o nazwie paneton. Ten smaczny duet serwowany jest nie tylko w gronie rodzinnym ale i przez różnorakie organizacje na rzecz pomocy najuboższym nie wykluczając władz lokalnych.

Ta słodka uczta nie ominęła i dzieciaków z naszej dzielnicy. 20 grudnia przy przewodnictwie grupy młodzieży salezjańskiej i ich opiekunów z Ceo don Bosco w Arequipie zorganizowaliśmy wielką akcję picia czekolady. Zebrało się ponad 50 koneserów czekoladowych przysmaków. Poczynając od kilkumiesięcznych na kilkudziesięcioletnich kończąc. Degustację poprzedził cykl gier i zabaw przygotowanych przez przybyłych animatorów oraz kilkunastominutowa pogadanka
w grupach wiekowych. Było więc słowo dla dzieci, dla młodzieży i dorosłych. Spotkanie trwało około trzech godzin. Pożegnawszy roześmiane buzie, rozpoczął się drugi etap czekoladowej soboty.

Wraz z grupą z Arequipy udaliśmy się do jednego z najuboższych sektorów zamieszkałych na pustyni, by i tam sprawić odrobinę przedświątecznej radości. Oczywiście mieliśmy ze sobą 50 litrów przyrządzonej czekolady i drożdżówki. Maluchy i nie tylko one zbiegły się w mgnieniu oka na dźwięk klaksonu samochodu. Zanim otrzymały poczęstunek zaśpiewały kilka kolęd, żeby uświadomić sobie z jakiej okazji te smakołyki się pojawiły. Po około godzinie odjechaliśmy, zostawiając za sobą ścianę kurzu, w naszych głowach niezapomniane wrażenia i może, co daj Boże, odrobinę więcej nadziei w sercach mieszkańców.