Październikowe spotkanie miesięczne SWM

W miniony weekend (19-21 października) w Krakowie odbyło się pierwsze w tym roku akademickim miesięczne spotkanie wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu. Tematem przewodnim zjazdu był charyzmat salezjański. Rozpoczęliśmy od wprowadzenia dla tych, którzy byli po raz pierwszy. Słowo wstępne wygłosił ks. Krzysztof Cepil, koordynator wolontariuszy, który podjął temat wolontariatu oraz osoby i dzieła św. Jana Bosko. Mówił też o tym, że każdy ma jakiś dar, którym może dzielić się z drugim człowiekiem.

Po kolacji odbył się wieczorek integracyjny, na którym w pogodny sposób mogliśmy się więcej o sobie dowiedzieć. Następnego dnia rano wzięliśmy udział we Mszy św. Po śniadaniu podczas konferencji ks. Jana Hańderka, prezesa SWM, dowiedzieliśmy się w jaki sposób Ksiądz Bosko przez zabawę, pracę, modlitwę i naukę wychowywał w swoim oratorium chłopców (z których wielu było osieroconych lub potrzebujących pomocy). Poprzez takie wychowanie przygotowywał swoich wychowanków do uczciwego i  aktywnego życia w społeczeństwie.

W sobotę trochę popracowaliśmy fizycznie: wspólnie uporządkowaliśmy teren Wiosek Świata. Mieliśmy też okazję posłuchać wolontariuszek, które wróciły z Etiopii o ich pełnej zaangażowania pracy. Aga, Kasia, Magda i Majka przybliżyły nam obyczaje tego kraju oraz problemy z jakimi Etiopczycy się na co dzień borykają.

Kolejnym elementem programu były warsztaty, na których analizowaliśmy przyczyny słabego rozwoju Krajów Południa i szukaliśmy rozwiązań na zmniejszenie tam poziomu biedy. Poznaliśmy również niektóre mechanizmy rządzące światowym handlem.

Wieczorem odpoczywaliśmy podczas karaoke. Później oddaliśmy nasze sprawy Bogu podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Rano udaliśmy się w mniejszych grupkach do poszczególnych parafii na Niedzielę Misyjną. Wszędzie gdzie pojechaliśmy, podczas każdej Mszy św. jeden z wolontariuszy opowiadał o swojej pracy misyjnej. W większości kościołów zbieraliśmy środki, które mają wspomóc kleryków salezjańskich z tanzańskiego seminarium duchownego w Moshi w zakupie potrzebnych im rzeczy do prowadzenia weekendowych zajęć z młodzieżą w oratorium.

Wszystkim nam przyświecała myśl papieża Franciszka z orędzia na Tydzień Misyjny: „Nigdy nie myśl, że nie masz nic do dania lub że nikogo nie potrzebujesz. Wielu ludzi ciebie potrzebuje, pomyśl o tym. Niech każdy z was pomyśli w swym sercu: wielu ludzi mnie potrzebuje”.

Anna Krzemień