Z sercem pełnym miłości

W trakcie naszego ostatniego spotkania wolontariuszy (12-14.01) działo się! Poznaliśmy sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie, a także pracę misjonarzy w Ugandzie i losy polskich Sybiraków w Afryce środkowo-wschodniej. Przyjrzeliśmy się trudnościom ludzi żyjących na terenach objętych wojną i szukaliśmy form pomocy misjom organizowanym w kraju. W piątek po modlitwie…

W trakcie naszego ostatniego spotkania wolontariuszy (12-14.01) działo się!
Poznaliśmy sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie, a także pracę misjonarzy w Ugandzie i losy polskich Sybiraków w Afryce środkowo-wschodniej. Przyjrzeliśmy się trudnościom ludzi żyjących na terenach objętych wojną i szukaliśmy form pomocy misjom organizowanym w kraju.

W piątek po modlitwie za wolontariuszy obecnie pracujących na misjach obejrzeliśmy film pt. „Modlitwa o pokój” (Syria, 2016), który został zrealizowany przez studio filmowe Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu. Opowiada o trudnej sytuacji chrześcijan w Syrii, posłudze dziesięciu Salezjanów pozostających przez cały czas wojny w Aleppo i Damaszku oraz apelu młodych ludzi o modlitwę w intencji pokoju w tej ogarniętej wojną części świata.

Sobotni poranek, zaczęliśmy bardzo intensywnie rozmawiając na temat projektów misyjnych, które można wdrażać w naszym kraju wspierając materialnie misjonarzy pracujących w placówkach tj. sierocińcach, domach dla dzieci ulicy czy szkołach w krajach misyjnych. Okazało się, że ogromna część pracy misyjnej to inicjatywy tworzone w Polsce przy udziale całego zespołu wolontariuszy, przyjaciół i sponsorów naszego stowarzyszenia, które mają na celu wsparcie najbiedniejszych dzieci i młodzieży w placówkach misyjnych. Oby tych szczytnych inicjatyw w roku 2018 było jak najwięcej, a ich owoce przyczyniły się do wsparcia pracy wolontariuszy oraz misjonarzy.

Następnie Ksiądz Roman Sikoń SDB przybliżył nam poprzez nakręcony reportaż, zdjęcia i relacje losy polskich Sybiraków, którzy w latach 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku znaleźli się w obozach uchodźców w Ugandzie i innych krajach Afryki środkowo-wschodniej. Dla większości wysiedlonych Polaków po przeżyciu piekła w Syberii, afrykańskie osiedla, oznaczały powrót do spokojnej codzienności, a dla dzieci były szansą na odzyskanie normalnego dzieciństwa.

Centralnym punktem soboty była Eucharystia, w czasie której powierzyliśmy Panu Bogu nasze intencje. Kontynuacją modlitwy było wspólne kolędowanie z misją na które byli zaproszeni nie tylko wolontariusze i księża salezjanie, ale również nasze rodziny, przyjaciele oraz dobroczyńcy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu. W trakcie spotkania  wszyscy dali się porwać atmosferze radości z Narodzenia Pańskiego. Poza wspólnym śpiewem była również okazja do połączenia się z naszymi wolontariuszkami pracującymi obecnie w Boliwii w Tupizie, a także z misjonarzem w RCA ks. Arturem Bartolem SDB oraz wysłuchania świadectwa Hani Przegon, która opowiedziała o przemianie duchowej jaka dokonała się w niej i w jej podopiecznych podczas dwumiesięcznej misji w Etiopii. Kolędowanie zakończyliśmy wspólną modlitwą o pokój. Późny wieczór był zaś czasem na integrację i rozmowę.

Niedzielna konferencja na temat uchodźców i imigrantów oraz uroczysta Eucharystia zamknęły nasze styczniowe spotkanie wolontariuszy.

Mamy nadzieję, że wspólnie przeżyty czas zaowocuje nowymi inicjatywami na rzecz najbardziej potrzebujących. Wróciliśmy do swoich domów z sercami pełnymi miłości!

http://www.youtube.com/watch?v=5BBnUvuchP4

Prosimy Was o modlitwę w intencji wolontariuszy, którzy wyjadą na misje w 2018 roku.


Małgorzata Szymańska