SWM w Centrum Powołaniowym podczas Światowych Dni Młodzieży

„Quo vadis” – dokąd zmierzasz… – tak nazywa się jedno z większych wydarzeń w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. I niech nie zmyli nikogo nazwa wydarzenia – tam nie chodzi wcale o literaturę Sienkiewicza, ale o profesjonalne centrum powołaniowe, gdzie na 122 stoiskach…

„Quo vadis” – dokąd zmierzasz…

– tak nazywa się jedno z większych wydarzeń w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. I niech nie zmyli nikogo nazwa wydarzenia – tam nie chodzi wcale o literaturę Sienkiewicza, ale o profesjonalne centrum powołaniowe, gdzie na 122 stoiskach można zapoznać się z charyzmatem wielu zgromadzeń i organizacji.
Choć większość stoisk przygotowały dobrze znane polskie zgromadzenia zakonne, to jednak nie brakuje też przyjezdnych z Francji, Włoch, a nawet Indii. Ponadto swoje punkty informacyjne przygotowały też wspólnoty świeckie np. Ruch Światło Życie czy ZHR.
W takim gronie nie mogło zatem zabraknąć wolontariatu misyjnego. Stoisko SWM Młodzi Światu oraz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego przyciąga przychodzących kolorową wystawą z San Lorenzo w Peru. Wielu z gości myśli, że właśnie stamtąd wszyscy przyjechaliśmy i zaczyna z nami rozmawiać po hiszpańsku. Mieszkańcy innych kontynentów, często pytają w jakich krajach działamy i czym się zajmujemy – cieszy ich to, co robimy.
Polacy wypytują raczej, w jaki sposób można się zaangażować i gdzie nas spotkać. Czasami dziwią się, że ludzie świeccy też jeżdżą na misje i pracują tak razem z osobami konsekrowanymi. Zdarzają się też tacy goście, którzy widząc ulotkę „Wiosek Świata” stwierdzają ze zdziwieniem, że już nawet u nas gościli.

Pomimo ogromnego upału nie brakuje gości, którzy chcą odwiedzać targi i spędzać tam czas. Odwiedzenie centrum powołaniowego pozwala bowiem na poznanie bogactwa Kościoła. Zakony habitowe i bezhabitowe, jedne wielusetletnie a inne nowopowstałe, konsekrowani i świeccy – z każdym można się spotkać, porozmawiać i w ten sposób lepiej poznawać piękno Kościoła.
Pięknym świadectwem jego różnorodności są nawet same stoiska przygotowane przez poszczególne wspólnoty. Jedni zapraszają zwiedzających przeróżnymi gadżetami, drudzy zapraszają na darmową wodę, jeszcze inni próbują zatrzymać przechodzących na wspólny śpiew chwalący Pana Boga. Cieszymy się więc, że możemy być uczestnikami takiego wydarzenia. A wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli odwiedzić centrum powołaniowego zapraszamy na stadion Cracovii. Targi są otwarte w środę od 9 do 22 oraz w czwartek i piątek od 9 do 17.

Do zobaczenia!