Wielkie Wyprawy: Camino de Santiago – nie tylko droga

Średniowieczny szlak pielgrzymkowy Świętego Jakuba to niezwykła droga do grobu Apostoła podejmowana o każdej porze roku przez tysiące pielgrzymów. Zaczyna się od progu własnego domu i prowadzi do Hiszpanii do drzwi katedry w Santiago de Compostela. Droga zatraciła już swój pierwotny, religijny charakter i stał się raczej szlakiem trekkingowym, dostępnym…

Średniowieczny szlak pielgrzymkowy Świętego Jakuba to niezwykła droga do grobu Apostoła podejmowana o każdej porze roku przez tysiące pielgrzymów. Zaczyna się od progu własnego domu i prowadzi do Hiszpanii do drzwi katedry w Santiago de Compostela. Droga zatraciła już swój pierwotny, religijny charakter i stał się raczej szlakiem trekkingowym, dostępnym dla wszystkich, bez względu na wyznanie albo jego brak. Jednak bez względu na pobudki swojej Drogi (religijne, turystyczne, towarzyskie) prowadzi ona każdego do odkrywania i poznawania własnego wnętrza. Każdy krok oznacza nie tylko potwierdzenie podjętej motywacji do odbycia pielgrzymki, wysiłek fizyczny i odwagę kroczenia w nieznane, powierzenie się opiece Opatrzności, ale również otwiera poznawczo na siebie samego. To nie pęd do „zaliczenia” pielgrzymki, ale ustawianie właściwego azymutu egzystencji. To podróż do wnętrza człowieka, pełna optymizmu i przeświadczenia, że 'warto' gdy chodzi o sprawy najważniejsze.

Podczas pielgrzymki w sierpniu 2015 roku Agnieszka wraz z siostrą i napotkaną na drodze poznanianką przeszły prawie 700 km francuską trasą Camino de Santiago. Podobnie jak inni pielgrzymi, zaopatrzona w glejt zaświadczający o specjalnym statusie pielgrzyma, muszlę małża atlantyckiego, będącą symbolem pielgrzymki i ośmiokilogramowy plecak, który z każdym dniem wydawał się coraz cięższy, wyruszyła traktem świętego Jakuba. O swoich przeżyciach, napotkanych ludziach, muszlach, św. Jakubie opowie Agnieszka Cebula w Wioskach Świata już 14 maja o godz. 18:00!

Zapraszamy na prelekcję i pyszną tartę a la Santiago. Wstęp wolny.